UNICA logo

UNICA 1963

KØBENHAVN - NYBORG (DNK)

There had been a separate business meeting in Hannover to agree a new UNICA Constitution.
Une réunion d'affaires séparée avait eu lieu à Hanovre pour convenir d'une nouvelle constitution de l'UNICA.
In Hannover hatte es ein separates Geschäftstreffen gegeben, um eine neue UNICA-Satzung zu vereinbaren.

Gold Medals
Silver Medals
Bronze Medals
CATEGORY A

EL ESPANTAJO
- Pedro Font (ESP)
UN CERTAIN SOIR - Nivet et Odoux (FRA)

CATEGORY B

LA RELÈVE - Guy (FRA)
BLACK AND WHITE - Melis (NLD)

CATEGORY C


DER WAS EHRSAM - Sack (DEU)
EMIGRANTI - Piavoli (ITA)

CATEGORY A

RENDEZ-VOUS
M. Sebrecht (BEL)
UDENFOR VERONA - Dinsen, Jensen, Qvist, Hillestoft (DNK)
A DOLL ONLY - Dechaling (NOR)

CATEGORY B

ANDREA - Otto Horn (DDR)
LUMIÈRE INTERDITE Loubère & Dubrana (FRA)
ZIEMI ODPOCZAC DAC - Leszezynski (POL)

CATEGORY C

ZAUBERREICH KORALLENGRIFF - Dr. Tschokl (AUT)
AFRIKANISCHE TIERLEGENDE - Sutter (CHE)
CATEGORY A

INGE
- Link (AUT)
HAUTE INFIDÉLITÉ - Ache & Milord (BEL)
AU TEMPS DES FEUILLES MORTES - Humbert (CHE)
OHNE WORTER - Ahner (DEU)
HJERNEKIRUGI - Nellemann, Nielsen, Mehles, Timm, Bang (DNK)
FRA BORD TIL BORD - Buckholz (NOR)
LA ROUGEOLE - Mr. & Mme. te Rijdt (NLD)
LANKAKERA - Heliö, Vaananen (FIN)
DYKTERYJKI I RAMOTY - Alchimuwitz (POL)

CATEGORY B

NESTER IM HAAR
- David (AUT)
PARTY - Wouters (BEL)
SUITE - Mencl (CZE)
WEG OHNE UMKEHR - Schumann (DEU)
À VOUS, LE ROYAUME - Arab (NLD)

CATEGORY C

LIBELLULES
- Verhoft (BEL)
PFEIFENCHÖRE - Vogelsanger (CHE)
DALI - PORT LIGAT - Mestres (ESP)
DERNIER REFUGE - Gandil (FRA)
VAKTSOMME OYNE - Viker (NOR)
DERRIÈRE LA GLACE - Leydeckers & Zaatman (NLD)
MALAMBO - Pucciano (ITA)
MORE WATER FOR GAME - Broughton (ZAF)
SPECIAL AWARDS
Wolff Cup
for best nation:
ITALY

Grand Premio d'Italie Cup
for second best nation:
FRANCE

FEDIC Cup
for third best nation:
WEST GERMANY

Hope Cup
for the nation not yet awarded a prize:
PORTUGAL

Battistella Cup
for originality of cinematic language or presentation:
STRADA DI SABBI
de Mr. A. Coccarella (ITA)
Maréchal Cup for the happiest, most joke-filled film:
DON PALOMA de Mr. J. Pruna
Holland Cup for the best film which celebrates family spirit:
QUIET STREET de Mr. M. Eksell (SWE)
Spanish Cup for the most optimistic film:
  X+Y de Mr. Tichy (CZE)
Diplomas of Honour

CATEGORY A

ROMANCE DE PRINTEMPS - Beran (CZE)
CRONACHE - Vergine (ITA)
LA BUSQUEDA - Rubio (ARG)
DEPRESSED - Eksell (SWE)
ALLEGRO PASSIONATO - Lemmetty, Kaarto, Apajalathi (FIN)
THE LITTLE SHOEMAKER - Mr. & Mme. Sher & Tollman (ZAF)

CATEGORY B

MORTIMER -
Tuggener (CHE)
AF JORD ER DU KOMMET
- Dinesen, Egestan (DNK)
EL MUNECO Y EL TORO - Barcelo (ESP)
MIRAGE - Bascuas (ESP)
MALICONIA DI SOLE - Puppo (ITA)
LX 62 - Lorang (LUX)
ONCE AND FOR ALL - Moen (NOR)
POEMA OPTICO Rubio (ARG)
VERHOTEN TALO - Mr. * Mme/ Räty (FIN)
EN LA PLAYA - Miller (URY)
VOO DOO - Miedzinski (ZAF)

CATEGORY C

À QUI LA FAUTE?
- Sulc (CZE)
JUNGFRAU - Heiberg-Andersen (DNK)
MEZZENO - Uberti (ITA)
TRZEIMIAK - Kinesski (POL)
CISZA NA PLANIE - Zawidowski (POL)
TAITAJAN TAIVAL - Könönen (FIN)
ORDER OF NATIONS
  1. Italy
  2. France
  3. West Germany
  4. Czechoslovakia
  5. Belgium
  6. Spain
  7. Sweden
  8. Portugal
  9. Poland
  10. East Germany
  11. Austria
  12. Finland
  13. Denmark
  14. Switzerland
  15. Netherlands
  16. Luxembourg
  17. Norway
  18. South Africa
  19. Canada
  20. Uruguay

Yugoslavia also took part.
La Yougoslavie y avait également participé.
Jugoslawien nahm ebenfalls teil.