UNICA logo

UNICA 1999Poster UNICA99

Lappeenranta (FIN)
30 VII - 7 VIII 1999

PALMARES

Films/Filmmakers
Special Awards
Jeunesse
Most interesting national programme
World Minute Movie Cup

LAURÉAT 1999

ESP

Wizard of Oz DEL CONSTAT DE L'OMBRA

country

author title

jeunesse

gold

silver

bronze

diploma

J
B


K

U
R


Km

R
Rn


L

Y
S

FIN

Juha Taskinen SAIMAAN TOIVO





*

B  

B

 

B

 

B

MAK

Zdravko Krulj MIND



*

 

 

 

B

 

 

 

ARG

Ariel Winograd 100% LANA *

*


S

B

S

S

S

 

 

ARG

Diego Lerman LA PRUEBA




*

 

B

B

 

B

 

B

B

HUN

Pál Tóth END OF THE SEASON

*



G

S

B

S

S

B

S

HUN

Marton Szirmai & Sandor Spangli DEVELISH CIRCLE





*  

 

 

 

  B

 

HUN

Pál Tóth ANOTHER DAY  
*



G

S

G

G

S

S

 

IRN

Fima Emami WHAT DOES HE SEE?   *


*

S

B

 

B

B

B

B

IRN

Mostafa Ale Ahmad A STRUGGLE TO RELIVE  

*



 

S

B

S

S

S

G

CZE

Hubert Hesoun RESTFUL DAY OF A RESTORER  

*


B

 

B

S

B

 

B

CZE

Marek Dobes & Stepan Kopriva I WAS A TEENAGE INTELLECTUAL  


*

       

 

B

 

CHE

Lukas Hobi PIZZA PALETTI

*




*

B

 

B

B

B

 

 

CHE

Victor Grijalva SOUS RÉALITÉ VIRTUELLE





*  

 

 

B

 

 

B

CHE

Filippo Lubiato THE BEAUTY AND THE BEATLE





*

B

 

 

B

B

B

 

DEU

Klaus Werner Voss DER REIGEN  

*


S

 

B

S

B

 

S

DEU

Peter & Veronique Hoch HINTER DER FASSADE



*


S S

S

S

S

S

S

DEU

Anja Langenbacher SHOTDOWN  

*


S

B

S

B

S

B

S

DEU

Sven Taddicken EL CORDOBES   * *




S

G

G

B

G

G

G

ITA

Sandra Vannucchi NICK  


*

B

 

 

 

B

B B

ITA

Rolf Mandolesi DUEMILAEUNANOTTE



 


*

B

 

 

B

B

 

B

SWE

Anna Knochenhauer & Martin Strömberg & Linda Sternö IN MEDIAS RES *


*

B

B

 

 

 

B

B

SWE

Björn Engström VÄRT HÄRLIGA LIV




*

 

S

B

B B

S

B S

NLD

Film & Videoclub LAS'79 SEINHUIS 13





*

B

 

 

 

B

 

B

AND

Josep-Maria Joaquin SORTILEGI  


*

S

 

B

 

B

S

S

RUS

Kirill Kravchenko LET'S PLAY   *



G

B

S

G

G

G

G

RUS

Kashin Maxim WITH THE RIGHT FOR HOPE ...




*

B

B

 

B

B

S

B

BEL

Magermans & Goffin LEURRES ET PASSION  

*


S

 

 

S

B

B

S

AUT

Herbert Macik FRAKTALE ZEITSPUREN  

*


 

 

B

S

B

B

B

AUT

Kurt Körbler LES MYSTÈRES DU VIN  


*

B

 

 

B B

 

B

ESP

Daniel Chamorro INFINITO





*

 

 

B

B

 

B

B

ESP

Pedro Ballesteros RUIDO  
*



B

G

S

S

B

S

S

ESP

Wizard of Oz DEL CONSTAT DE L'OMBRA   *



G

G

G

G

G

G

G

BIH

Zoran Krezic THE BROKEN TIES  

*


B

 

B

B

B

B

S

CRO

Ivica Brusic ON / HE  



*

B

 

 

B

 

 

B

CRO

Zrinka Matijevic DUEL  




*

 

B

 

B

 

B

B

POL

Janusz Palej & Zbigniew Bochenek WITH GOD IN THE MOUTH, BUT WITH HATRED IN THE HEART  


*

   

B

B

B

B

B

GBR

St. Cuthbert's High School CHEESECAKE  


*

S

 

B

S

B

B

B

EST

Piret Tanlilov PRIMAVERA  


* B  

 

B

 

B

B

FRA

Pierre Perrier VOUS ME SUIVEZ?  
*


S  

S

S

B

G S

FRA

Jean Eric  Sylvain Godart LES 5 FICELLES DU MARIONNETTISTE  


*

   

B

B

B

  B

Special Awards

Artistic

DEU

Anja Langenbacher SHOTDOWN
Nature

FIN

Juha Taskinen SAIMAN TOIVO

UNESCO Prize of  IFTC
Fellini Medal

LUX

Ciné-Vidéo Flash TERRE ET VIE DES KOLLAS

UNICA Jeunesse

1.

DEU

Sven Taddicken EL CORDOBES
2.

ARG

Ariel Winograd 100% LANA
3.

IRN

Fima Emami WHAT DOES HE SEE?

Most interesting National Programme:

DEU - Germany


World Minute Movie Cup

1.

BEL WEG ERMEE / Cinema Exit Karel Debrouwere

2.

BEL LES GOINFRES Jean Pirson

3.

NLD DE VREK / The Miser Karel van der Spiegel
4. NLD INCIDENT Piet van Eerden